Σάββατο, 25 Μαρτίου 2017
Ροή ενημέρωσης:
Κυριακή, 02 Ιανουάριος 2011 14:08

Μέλη Περιφερειακού Συμβουλίου

Το Περιφερειακό Συμβούλιο της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας αποτελείται από πενήντα ένα (51) μέλη [Αιτωλοακαρνανία 16, Αχαΐα 23, Ηλεία 12], ενώ ασκεί όλες τις Αρμοδιότητες που ανήκουν στην περιφέρεια, εκτός από εκείνες που έχουν ανατεθεί με ρητή διάταξη σε άλλο όργανο της περιφέρειας ή έχουν μεταβιβαστεί από το ίδιο το συμβούλιο σε επιτροπή του.

Το Περιφερειακό Συμβούλιο Δυτικής Ελλάδας όπως προέκυψε από τις εκλογές της 18ης και 25ης Μαΐου 2014, για την ανάδειξη Περιφερειακών Αρχών στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, αποτελείται από τα εξής μέλη:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ:

Απόστολος Κατσιφάρας του Ιωάννη (Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας)

ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΕΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ:

  • Σταρακά Χριστίνα του Δημητρίου (Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  • Αλεξόπουλος Γρηγόριος του Νικολάου (Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Αχαΐας)
  • Γεωργιόπουλος Γεώργιος του Πάνου (Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Ηλείας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ - ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ»:

  1. Αυγέρης Σάββας του Θεοδώρου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  2. Λύτρας Ιωάννης του Γεωργίου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  3. Τσόγκας Γεώργιος του Νικολάου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  4. Καρδαρά Ευσταθία του Ιωάννη (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  5. Υφαντής Νικόλαος του Γεωργίου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  6. Κωνσταντοπούλου Αναστασία του Χρήστου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  7. Κοκκινοβασίλης Πολυδεύκης του Αθανασίου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  8. Μπαλαμπάνης Νικόλαος του Βασιλείου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  9. Ευθυμίου Απόστολος του Κωνσταντίνου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  10. Αγγελόπουλος Γεώργιος του Παναγιώτη (Π.Ε. Αχαΐας) - Πρόεδρος Περιφερειακού Συμβουλίου
  11. Δριβίλας Δημήτριος του Αλεξίου (Π.Ε. Αχαΐας)
  12. Χαροκόπος Αντώνιος του Ανδρέα (Π.Ε. Αχαΐας)
  13. Νασιώτης Θεόδωρος του Κωνσταντίνου (Π.Ε. Αχαΐας)
  14. Καρπέτας Κωνσταντίνος του Νικολάου (Π.Ε. Αχαΐας)
  15. Μαυρόγιαννης Διονύσιος του Παναγιώτη (Π.Ε. Αχαΐας)
  16. Φωτόπουλος Τρύφων του Κωνσταντίνου (Π.Ε. Αχαΐας)
  17. Πετρόπουλος Κωνσταντίνος του Νικολάου (Π.Ε. Αχαΐας)
  18. Μπούνιας Χρήστος του Κωνσταντίνου (Π.Ε. Αχαΐας)
  19. Τογιοπούλου Αναστασία του Γεωργίου (Π.Ε. Αχαΐας)
  20. Ζαχαροπούλου-Στούμπου Αδαμαντία του Ελευθερίου (Π.Ε. Αχαΐας)
  21. Καπράλος Σπυρίδων του Ιωάννη (Π.Ε. Αχαΐας)
  22. Πλατανιάς Παναγιώτης του Ανδρέα (Π.Ε. Ηλείας)
  23. Μητρόπουλος Κωνσταντίνος του Ιωάννη (Π.Ε. Ηλείας)
  24. Αριστειδόπουλος Χαράλαμπος του Δημητρίου (Π.Ε. Ηλείας)
  25. Μπράμος Παναγιώτης του Χαραλάμπους (Π.Ε. Ηλείας)
  26. Παπαναγιώτου - Μαρτζάκλη Γεωργία του Νικολάου (Π.Ε. Ηλείας)
  27. Αγιομυργιαννάκης Εμμανουήλ του Μύρωνα (Π.Ε. Ηλείας)
  28. Αρβανιτάκης Ιωάννης του Πέτρου (Π.Ε. Ηλείας)
  29. Κωσταριάς Δημήτριος του Ιωάννη (Π.Ε. Ηλείας)
  30. Βεργοπούλου Παρασκευή του Γεωργίου (Π.Ε. Ηλείας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΑΝΙΩΤΗΣ, ΜΑΖΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ»:

  1. Κατσανιώτης Ανδρέας του Ιωάννη (Επικεφαλής)
  2. Φαρμάκης Νεκτάριος του Αθανασίου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  3. Σύρμος Γεώργιος του Αλέκου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  4. Σιαμπλής Δημήτριος του Κωνσταντίνου (Π.Ε. Αχαΐας)
  5. Χήνος Γεώργιος του Βασιλείου (Π.Ε. Ηλείας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ»:

  1. Χατζηλάμπρου Βασίλειος του Σάββα (Επικεφαλής)
  2. Κούστας Κωνσταντίνος του Νικολάου (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας) - Γραμματέας Περιφερειακού Συμβουλίου
  3. Κολοβός Ιωάννης του Ανδρέα (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)
  4. Γαβριηλίδης Κωνσταντίνος του Μάρκου (Π.Ε. Αχαΐας)
  5. Κατσακούλης Ευάγγελος του Χριστοφόρου (Π.Ε. Αχαΐας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΔΥΤΙΚΗ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΙΑ»:

  1. Σώκος Ευθύμιος του Νικολάου (Επικεφαλής)
  2. Κελεπούρης Ανδρέας του Ιωάννη (Π.Ε. Αχαΐας)
  3. Παρασκευόπουλος Γεράσιμος του Άγγελου (Π.Ε. Ηλείας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ»:

  1. Κοτσιλιάνος Κωνσταντίνος του Δημητρίου (Επικεφαλής)
  2. Κοτοπούλης Σπυρίδων του Ιωάννη (Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ»:

  1. Ρήγας Χρήστος του Ανδρέα (Επικεφαλής)
  2. Κοκκότη Γεωργία-Αρετή του Φωτίου (Π.Ε. Αχαΐας)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ»:

  1. Ζαφειρόπουλος Ιωάννης του Γεωργίου (Επικεφαλής)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΓΕΦΥΡΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ»:

  1. Λαλιώτης Παναγιώτης του Δημητρίου (Επικεφαλής) - Αντιπρόεδρος Περιφερειακού Συμβουλίου

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ»:

  1. Κανέλλης Γεώργιος του Νικολάου (Επικεφαλής)

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ «ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ»:

  1. Χαμηλάκη Αικατερίνη του Ανδρέα (Επικεφαλής)

 

Δείτε επίσης:

Υποχρεώσεις Περιφερειακών Συμβούλων

Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 06 Μάρτιος 2017 08:57