Η προσέλευση έχει ορισθεί στις 10.30 το πρωί στο Κλειστό Γυμναστήριο και η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους. Για τους συμμετέχοντες που θα λάβουν μέρος στα «παιγνίδια» και τις δοκιμασίες θα χορηγηθούν βεβαιώσεις.
Το πρόγραμμα αυτό προέρχεται από το Ινστιτούτο Geri Olympics and Active Living της Δυτικής Βιρτζίνια της Αμερικής και είναι προσαρμοσμένο στα ελληνικά δεδομένα. Αντίστοιχη δράση υλοποιήθηκε στην Ελλάδα για πρώτη φορά με μεγάλη επιτυχία στον Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας από τους εργαζόμενους φυσικοθεραπευτές στα ΚΑΠΗ της περιοχής.
Στη δράση συμμετέχουν, επίσης, ο Κοινωνικός Οργανισμός του Δήμου Πατρέων και τα ΚΑΠΗ και ο αθλητικός όμιλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Πατρών.