«Άνθρωποι με ορατή ή μη αναπηρία, είναι άνθρωποι ξεχωριστοί με δεξιότητες που μπορούν να φέρουν την αλλαγή για μια ζωή χωρίς περιορισμούς. Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας στοχεύει και διεκδικεί μια κοινωνία με ίσες ευκαιρίες και δυνατότητες. Αυτή η μέρα είναι αφιερωμένη σε αυτή την αλλαγή που μπορεί να γίνει από τέτοιους ανθρώπους. Ας σταθούμε δίπλα σε όσους διατρανώνουν το σύνθημα: Η ιδιαιτερότητά μας είναι η δύναμή μας», επισήμανε στη δήλωσή του αναφορικά με την Παγκόσμια Ημέρα ΙΦΝΕ, ο Αντιπεριφερειάρχης Αχαΐας και αρμόδιος για θέματα Υγείας Χαράλαμπος Μπονάνος.
Στο πλαίσιο της παγκόσμια ημέρας, θα φωταγωγηθεί το βράδυ 21:00-23:00, η Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου «Χαρίλαος Τρικούπης».