Παρών στη συνεδρίαση ήταν ο Δήμαρχος Ήλιδας Ιωάννης Λυμπέρης, ο οποίος έδωσε έμφαση στη σημασία των συνεργασιών για να επιτύχουμε αναπτυξιακά έργα που θα βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των κατοίκων κάθε τόπου. Στην αγροτική ανάπτυξη, τις προτεραιότητες και το μέλλον τηςαγροτικής περιοχής του Δήμου Ήλιδας αναφέρθηκε, εκτενώς, ο ΑντιπεριφερειάρχηΑγροτικής Ανάπτυξης ΠΔΕ Θεόδωρος Βασιλόπουλος ενώ ο Προϊστάμενοςτης Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας της Π.Δ.Ε Σπύρος Παπασπύρος μίλησε για το ευρωπαϊκό έργο «ORBIS».
Παράλληλα, έγιναν τοποθετήσεις σχετικά με σημαντικά προβλήματα της περιοχής από τον πρόεδρο του Εμπορικού Συλλόγου Αμαλιάδος Φώτη Νικολόπουλο και άλλους τοπικούς φορείς. Τη διοργάνωση της συνεδρίασης είχε ο Συντονιστής του ΣΕΑΔΕ Δημήτρης Μπαρμπούνης.