Όπως ενημερώθηκαν, έχουν ολοκληρωθεί χωματουργικές εργασίες για τη διαμόρφωση κατά το δυνατόν ενιαίας μηκοτομής και τη διαμόρφωση κατά πλάτος κλίσεων, κατασκευάστηκαν τάφροι απορροής για την απομάκρυνση των ομβρίων, τοποθετήθηκαν εγκάρσιοι σωληνωτοί αγωγοί και φρεάτια, ενώ ξεκίνησε η οδοστρωσία με άσφαλτο. Μετά το πέρας των ασφαλτικών εργασιών θα τοποθετηθούν στηθαία ασφαλείας στις επικίνδυνες θέσεις της οδού, ενώ θα γίνει οριζόντια και κατακόρυφη σήμανση.
Η Ιερά Μονή Ομπλού συμπεριλαμβάνεται στα σημαντικά θρησκευτικά μνημεία της Δυτικής Ελλάδας με μεγάλη επισκεψιμότητα, αλλά η πρόσβαση υπήρξε δυσχερής. Η βελτίωση του δρόμου θεωρείται βέβαιο ότι θα συμβάλλει στην περαιτέρω αξιοποίηση και ανάδειξη της Μονής, η οποία ιδρύθηκε το 1315είναι χτισμένη σε προνομιακή θέση στο όρος Ομπλός επάνω από το χωριό Σαραβάλι και απέχειπερίπου 15 χλμ από την Πάτρα.