Ο κ. Μπόκας ευχαρίστησε την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, για την ενίσχυση του εξοπλισμού του Πυροσβεστικού Σώματος, με την απόφαση που έχει υπογραφεί για ένταξη στο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2014-2020», καθώς είναι γνωστό πως θα υπάρξει από αυτό το πρόγραμμα προμήθεια συνολικά 29 πυροσβεστικών οχημάτων (28 υδροφόρες και 1 βυτιοφόρο)με συνολικό προϋπολογισμό κόστους στα 6.997.000 ευρώ.
Τέλος, κ. Σταρακά εξέφρασε για μια ακόμη φορά τις ευχαριστίες της, τόσο προς το Διοικητή όσο και προς στα στελέχη της Πυροσβεστικής, για τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που καταβάλλουν στην αντιμετώπιση των πυρκαγιών και των φυσικών καταστροφών στην Αιτωλοακαρνανία.