Ακόμη πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο σπίτι της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ενημέρωση σχετικά με την επικοινωνία ευρωπαϊκών θεμάτων στην Κύπρο και τις ιδιαιτερότητές της από τον αναπληρωτή Επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, Νίκο Ίσαρη.
Το πρόγραμμα περιλάμβανε μεταξύ άλλων περιήγηση στις δύο πλευρές της διαιρεμένης Λευκωσίας, επίσκεψη στο Μεσαιωνικό Κάστρο Λάρνακας και την έκθεση για τα 20 χρόνια ένταξης της Κύπρου που γιορτάζουμε φέτος.
Εκ μέρους του Κέντρου Europe Direct Δυτικής Ελλάδας στη συνάντηση συμμετείχαν ο Αντιπεριφερειάρχης Επιχειρηματικότητας Έρευνας και Καινοτομίας, Τάκης Παπαδόπουλος και η Επικεφαλής του Κέντρου, Μαρία Βουτσινά.